Změny u dohod o provedení práce od 1. 7. 2024

Dne 19. 6. 2024 vyšel ve Sbírce zákonů zákon č. 163/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Součástí této novely je také úprava fungování dohod o provedení práce od 1. 7. 2024.

Původní úprava dohod o provedení práce
Úpravu fungování dohod o provedení práce přinesl konsolidační balíček, tj. zákon č. 349/2023 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s konsolidací veřejných rozpočtů. Změny se měly promítnout od 1. 7. 2024. Návrh počítal se zavedením dvou limitů pro účast na nemocenském pojištění u dohod o provedení práce. První limit by byl ve výši 25 % průměrné mzdy u jednoho zaměstnavatele. Druhý limit se týkal situace, kdy měl zaměstnanec DPP u více zaměstnavatelů. V tom případě by vznikla účast na nemocenském pojištění při dosažení limitu 40 % průměrné mzdy u více zaměstnavatelů. Tato úprava byla zrušena ještě před nabytím účinnosti, a to výše zmíněnou novelou. Další změna, kterou přinesl konsolidační balíček, je povinnost hlásit měsíčně všechny dohody o provedení práce na sociální správu. Tato povinnost zůstala a bude platit.

Povinné měsíční hlášení dohod o provedení práce
Od 1. 7. 2024 budou všichni zaměstnavatelé povinně podávat měsíčně hlášení o uzavřených dohodách o provedení práce. Hlášení se bude podávat elektronicky na předepsaném tiskopise s názvem “Výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům činným na základě dohody o provedení práce”. Tiskopis budou zaměstnavatelé podávat do 20. dne následujícího měsíce. První tiskopis zaměstnavatelé podají za červenec do 20. 8. 2024. V hlášení budou zaměstnavatelé uvádět jmenovitě všechny zaměstnance, se kterými mají uzavřenou dohodu o provedení práce. A to včetně těch, u kterých nevznikla účast na pojištění a těch, u kterých v daném měsíci nebyla zúčtována žádná odměna.

Ve formuláři zaměstnavatel uvede jméno a příjmení zaměstnance, rodné číslo, případně datum a místo narození, pokud nemá zaměstnanec dosud rodné číslo přiděleno, a kód zdravotní pojišťovny. Dále zaměstnavatel uvede výši příjmů zúčtovaných na dohodu o provedení práce u daného zaměstnance v daném měsíci. Pomocí formuláře bude rovněž možné přihlásit a odhlásit zaměstnance na DPP, kterému vznikne účast na nemocenské pojištění. U zaměstnanců na DPP se od 1. 7. 2024 nebude vznik účasti na nemocenském hlásit přes tiskopis Oznámení o nástupu do zaměstnání (skončení zaměstnání) (ONZ), ale přes nový tiskopis k hlášení DPP. Hlášení se bude týkat pouze dohod o provedení práce (DPP). Dohody o pracovní činnosti (DPČ) se v hlášení vykazovat nebudou.

Stejně jako dosud se budou zaměstnanci na DPČ přihlašovat pouze, pokud jim vznikne účast na pojištění, tj. pokud budou mít odměnu ve výši 4 000 Kč měsíčně nebo vyšší. Zaměstnavatelé, kteří nejsou zaregistrováni u sociální správy a nemají přidělený variabilní symbol, se zaregistrují do 30 dnů od účinnosti zákona, tj. v období od 1. 7. do 30. 7. 2024. To se týká například zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají pouze zaměstnance na DPP do 10 000 Kč měsíčně.

DPP od 1. 1. 2025
Do 31. 12. 2024 bude u DPP platit aktuální úprava, tj. do 10 000 Kč měsíčně u jednoho zaměstnavatele nebudou dohody o provedení práce podléhat odvodům pojistného. Od 1. 1. 2025 budou DPP podléhat odvodům pojistného na sociální a zdravotní pojištění v případě, že bude dosaženo limitu pro zaměstnání malého rozsahu. Pro rok 2024 vzniká účast u zaměstnání malého rozsahu, pokud příjem dosáhne limitu 4 000 Kč. Do 3 999 Kč účast na pojištění nevzniká. Výše limitu pro účast na pojištění u zaměstnání malého rozsahu od 1. 1. 2025 není v tuto chvíli známa. Předpokládá se částka 4 500 Kč. Od 1. 1. 2025 bude účast na pojištění fungovat podobně, jako funguje nyní např. u dohod o pracovní činnosti (DPČ). Pokud bude mít u jednoho zaměstnavatele zaměstnanec více DPP, tak se pro účely sledování limitu sčítají.

Současně se zavádí tzv. režim oznámené dohody. Režim bude moci u jednoho zaměstnance uplatnit jen jeden zaměstnavatel. A to ten, který se do oznámeného režimu zaregistruje jako první. Ostatní zaměstnavatelé budou postupovat podle výše popsaného postupu, tj. budou odvádět pojistné v případě, že odměna na DPP dosáhne limitu pro zaměstnání malého rozsahu.

Zaměstnavatel v režimu oznámené dohody bude odvádět pojistné z DPP až při překročení částky 25 % průměrné mzdy po zaokrouhlení na celé pětisetkoruny směrem dolů. Tento limit činí v roce 2024 částku 10 500 Kč. Částka pro rok 2025 ještě není v tuto chvíli známa. Předpokládá se, že bude 11 000 Kč. Při skončení zaměstnání na DPP musí zaměstnavatel oznámit ukončení režimu oznámené dohody. Ukončení režimu oznámené dohody může zaměstnavatel oznámit i kdykoliv během trvání DPP. Pokud dojde k ukončení DPP, a zaměstnavatel neoznámí ukončení oznámeného režimu, nemůže ho začít uplatňovat nový zaměstnavatel. V tom případě může přímo zaměstnanec doložit sociální správě, že došlo k ukončení DPP a ČSSZ na základě toho ukončí režim oznámené dohody. Následně se bude moci do režimu oznámené dohody přihlásit nový zaměstnavatel.

Režim oznámené dohody nemusí zaměstnavatel hlásit na zdravotní pojišťovnu. Ohlášení oznámené dohody na zdravotní pojišťovnu provede přímo ČSSZ. Proto se také v měsíčním hlášení DPP bude uvádět zdravotní pojišťovna zaměstnance. Přihlášení do režimu oznámené dohody může zaměstnavatel provést nejdříve od prvního dne předcházejícího měsíce. Ne však dříve než v den nástupu zaměstnance na DPP do zaměstnání. Nejpozději se může zaměstnavatel přihlásit do 20. dne následujícího měsíce.

Zaměstnavatelé si budou moci na portálu ČSSZ ověřit, zda je na daného zaměstnance uplatňován režim oznámené dohody jiným zaměstnavatelem. Zaměstnanec na DPP, kterému vznikne od 1. 1. 2025 účast na nemocenském pojištění, se nebude přihlašovat prostřednictvím tiskopisu Oznámení o nástupu do zaměstnání (skončení zaměstnání) (ONZ), ale prostřednictvím formuláře pro měsíční hlášení DPP.

Zdravotní pojištění u DPP od 1. 1. 2025
Účast na zdravotním pojištění bude u DPP od 1. 1. 2025 vznikat za stejných podmínek jako účast na sociálním pojištění. Pokud zaměstnanci na DPP vznikne účast na zdravotním pojištění, přihlásí ho zaměstnavatel pomocí tiskopisu Hromadné oznámení zaměstnavatele, tj. stejným způsobem jako dosud. Pokud zaměstnanci vznikne účast na zdravotním pojištění, má zároveň zaměstnavatel povinnost odvést zdravotní pojištění alespoň z minimálního vyměřovacího základu, kterým je u zaměstnanců minimální mzda. Ta je pro rok 2024 ve výši 18 900 Kč. Částka minimální mzdy pro rok 2025 není v tuto chvíli ještě známá.

Povinnost odvádět zdravotní alespoň z minimálního vyměřovacího základu se netýká zaměstnanců, pro které neplatí povinnost dodržet minimální vyměřovací základ – osoby, za které platí pojistné stát (např. studenti do 26 let, poživatelé důchodů, příjemci rodičovského důchodu, osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství, osoby celodenně, osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku atd.) nebo OSVČ, která odvádí z OSVČ měsíčně zálohy na pojistné vypočtené alespoň z minimálního vyměřovacího základu. Pokud má zaměstnanec více zaměstnání s účastí na zdravotním pojištění, tak se vyměřovací základy sčítají – pokud již dosáhl minimálního vyměřovacího základu z jiného zaměstnání, není nutné z DPP odvádět zdravotní z minimálního vyměřovacího základu. Splnění podmínek, pro které není nutné odvádět zdravotní pojištění z minimálního vyměřovacího základu, musí být zaměstnavatel schopen prokázat.

ULEHČETE VAŠEMU PODNIKÁNÍ

KONTAKTUJTE MĚ A PŘENECHEJTE STAROSTI S ÚČETNICTVÍM PROFESIONÁLOVI

KONTAKTUJTE MĚ